استرس

 

   استرس و روش های کاهش استرس

استرس در روانشناسی به معنای فشار و نیرو است و هر محرکی که در انسان ایجاد تنش کند استرس زا یا عامل تنیدگی نامیده میشود. استرس یک فشار روانی و احساسی بیش از حد تحمل فرد است . ممکن است عاملی برای فردی ایجاد استرس کند ولی فرد دیگری آن فشار را به راحتی تحمل نماید .

استرس میتواند روی رفتار ، عملکرد ارگان های داخلی و حتی بر چهره و زیبایی افراد تاثیر بگذارد. نقل مکان به شهر جدید، ازدواج ، بیماریهای مهم، مرگ نزدیکان و.... از عوامل مهم استرس زا هستند. حوادث شادی آور نیز می تواند حتی به اندازه اتفاقات ناراحت کننده استرس زا باشند.

download

نشانه های تنیدگی : ( tension)

کم حوصلگی، سر درد، تغییر ضربان قلب ، خستگی جسمی، خشم و پرخاشگری ، بی خوابی، فشار در قفسه سینه، لختلال گوارشی، تکرر ادرار، حواس پرتی و ...   از تغییرات شایع هنگام تنیدگی است.

قرار گرفتن طولانی مدت در موقعیت های پر استرس میتواند در نخایت منجر به اختلالات تنفسی ( آسم) فشار خون، مشکلات گوارشی مثل انواع کولیت، چاقی، اخلالات قاعدگی و ناتوانی جنسی شود.

راه های مقابله :

مهمترین راه مقابله شهامت برخورد با واقعیت است. باید واقعیت زندگی را پذیرفت و در صورت امکان از آن بعنوان یک فرصت برای بهبود آینده استفاده کرد. استفاده از حمایت های اجتماعی، تجربیات دوستان و حمایت مالی آنها کمک کننده است . دوری از محل اضطراب باعث آرامش فکر شده و فرصتی جهت مقابله با مشکل به شما میدهد .

تمرین های تنفسی آرام سازی عضلانی و مصرف بعضی مواد خوراکی نیز موثر است .