پیشگیری از سرطان

 

 سرطان چیست  :

سرطان رشد غیر طبیعی و خارج از کنترل سلولها است كه به سرعت و بدون نظم رشد و تکثیر مي یابند . تغییر در عادات غذایی مردم گسترش شهر نشینی و افزایش مصرف غذاهای آماده موجب افزایش بروز سرطانها شده است .توجه به نکات ذیل ما را از ابتلا به بسیاری زا سرطانها مصون خواهد. داشت .

1-      از مصرف دخانیات پرهیز کنید

سرطان ریه که سرطان نسبتا شایعی بوده و درمان آن نیز مشکل است رابطه بسیار نزدیکی با مصرف دخانیات دارد .کسانی که دخانیات استعمال نمی کنند به میزان بسیار کمتری نسبت به معتادین دخانیات به سرطان ریه دچار می شوند . سرطانهای دیگری هم هستند که ارتباط آنعا با استعمال دخانیات به اثبات رسیده است .از آن جمله می توان سرطانهای دهانه گلو ،حنجره ، مری ، مثانه و پانکراس را نام برد درمان این سرطان هم به نوبه خود مشکل و گاه غیر ممکن است .بهتر است که هرکز سیگار نکشید ، اگر به استعمال دخانیات اعتیاد دارید هم اکنون آن را قطع کنید .بدن شما میتواند بعد از قطع سیگار ، کم کم صدمات ایجاد شده را ترمیم نماید به شرط آنکه به مرحله بحرانی نرسیده باشد به خاطر داشته باشید دود ناشی از استعمال دخانیات برای اطرافیان شما بسیا رخطرناک است ینابراین سعی کنید از استعمال دخانیات و تنفس دود سیگار دیگران دوری و اجتناب کنید .

 

2-    از تماس زیاد با نور خورشید پرهیز کنید

سرطان پوست که جزء یکی از شایعترین سرطانها می باشد ارتباط اثبات شده ایی با میزان تابش اشعه خورشید به بدن دارد .تماس طولانی مدت و شدید با نور آفتاب به خصوص در افرادی که پوست روشن داشته و به سرعت دچار آفتاب سوختگی میشوند میتواند زمینه ساز ایجاد سرطانه ای مختلف پوستیب گردد .بنابر این سعی کنید تا حد الامکان خود و کودکتان را از تابش شدید آفتاب محافظت نمایید .

دستورات ساده زیر در این راه به شما کمک می کند :

-         در تابستان و در ساعات تابش شدید آفتاب ( 11 صبح الی 16 ) از مکان های سایه درا استفاده کنید .

-         درآفتاب از کلاه و لباس های دارای پوشش کامل استفاده نمایید.

-         زمانی که زیر آفتاب به سر میبرید از کرم های محافظ پوست جهت پوشاندن قسمتهای باز بدنتان استفاده کنید .

-         در آفتاب  از عینکهای آفتابی استفاده کنید .

بیش از یک سوم بیماران سرطانی در صورت تشخیص زودرس در مراحل اولیه ، قابل معالجه و درمان هستند .

3-    تغذیه مناسب داشته باشید

نقش تغذیه در ایجاد تعداد زیادی از سرطان ها به اثبات رسیده است .غذاهای پر چربی به خصوص حاوی چربی حیوانی ، غذاهای سرخ شده یا کبابی شده ، غذاهایی که به صورت دودی نگهداری می شوند غذاهای نمک سود شده و نیز مواد غذایی کپک زده ، می توانند در ایجاد سرطان نقش داشته باشند .

از طرف دیگر مصرف غذاهای کم چربی ، انواع سبزی ها و میوه ها و غذاهایی که حاوی فیبر فراوان هستند، میتوانند در جلوگیری از ایجاد  بسیار ی از سرطانها نقش جدی ایفا نمایند . از این رو سعی کنید رژیم غذایی خود را مطابق آنچه که ذکر شده اصلاح نمایید .

4-    به طور منظم ورزش کنید

ورزش روزانه یا یک روز در میان که به طور منظم ایجاد شود باعث تنظیم وزن شده و از ایجاد بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان پیشگیری می نماید .سعی کنید با حفظ تعادل در رژیم غذایی و نیز فعالیت خود ، وزن بدنتا ن را به حد ایده آل برسانید .

5-    از مصرف الکل پرهیز کنید

مصرف الکل در ایجاد بسیاری از سرطانها ی دهان ، گلو، حنجره ،مری ،کبد و لوزالمعده نقش دارد ، مصرف الکل به همراه استعمال دخانیات احتمال ایجاد سرطان را به مراتب افزایش خواهد داد ، بنابر این هرگز به مشروبات الکلی نزدیک نشوید .

6-    به علائم هشدار دهنده سرطان توجه کنید

سرطان در ابتدا یک بیماری محدود و کوچک است که اگر به موقع تشخیص داده و درمان شود شانس بهبودی کامل آن بسیار زیاد است .توجه به علائم کوچکی که در ابتدای ایجاد سرطان پیدا میشود ، میتواند باعث تشخیص زودرس سرطان گردد .

علائمی که میتوانند هشدار دهنده شروع سرطان باشند عبارتند از :

-         تغییر در عادات دفع مدفوع یا ادرار مثل یبوست یا اسهال غیر طبیعی به مدت طولانی

-         وجود خون در مدفوع

-         اختلال دفع ادرار و وجود خون در ادرار

-         زخمی که پس از دو هفته بهبود نیابد

-         تغییر در اندازه ، شکل و رنگ زگیل یا خالهای موجود در بدن

-         ایجاد توده یا برآمدگی در پستان یا هر نقطه دیگر بدن .

-         خونریزی یا ترشح غیر طبیعی از دستگاه تناسلی زنانه یا مجاری طبیعی بدن

-         اشکال در بلع غذا

-         سرفه های مدام یا گرفتگی صدا

7-     به طور مرتب جهت معاینه و بررسی به پزشک خود مراجعه کنید :

-         باید توجه داشت که بسیاری از سرطان ها تنها با معاینه پزشکی و آزمایش های تکمیلی تشخیص داده می شوند ، عمده ترین سرطان هایی که می توان با معاینه و آزمایش های پزشکی در مراحل اولیه آنها را تشخیص داد ودرمان کرد شامل سرطان های پستان  ،دهانه رحم و روده بزرگ می باشد .

-         سرطان پستان :

تمام خانم ها بعد زا 20 سالگی باید ماهانه پستا نهای خود را معاینه کنند ، طریقه معاینه را میتوانید از  پزشک خود بپرسید . خانم های بین 40-20 سال هر سه سال یکبارو بعداز آن نیز هر سال توسط پزشک ، معاینه پستان شوند و زنان بین 70-50 سال باید سالانه ماموگرافی انجام دهند .

-         سرطان دهانه رحم  :

تمام زنان ازدواج کرده باید سالانه تست سرطان رحم ( پاپ اسمیر ) را انجام دهند برای انجام پاپ اسمیر می توانند به پزشک زنان یا ماما مراجعه کنند .

-         سرطان روده بزرگ :

مراجعه سالانه در تمامی افراد بالای چهل سال برای معاینه پزشکی از جهت سرطان روده بزرگ و انجام تست خون در مدفوع بعداز 50 سالگی و نیز آندوسکوپی هر 5-3 سال پیشنهاد شده است . یا انجام معاینه و آزمایش های فوق در گروه های سنی ذکر شده می توان سرطان های مذکور را تا میزان زیادی را در مراحل اولیه تشخیص داد و با درمان آن بهبودی قطعی پیدا کرد برای برنامه ریزی جهت انجام مراتب معاینه و آزمایش های فوق به پزشک خود مراجعه کنید .

تهیه و تنظیم : آبان 1395

ویرایش و بازنگری  : آبان 1396

آموزش پرستاری بیمارستان میمنت

کد : 04-01-PM

پیشگیری از سرطان

آدرس بیمارستان میمنت :

تهران ، انتهای اتوبان یادگار امام به سمت جنوب بعد از پل آزادی،اول کنار گذر یادگار امام ، بیمارستان میمنت

تلفن:66066110