دیابت چیست?

 

          دیابت چیست?

      در فرد مبتلا به دیابت (بیماری قند خون) بدن به اندازه کافی انسولین نمی سازد و یا اینکه نمی تواند از انسولین به صورت مناسب استفاده کند.این امر سبب افزایش قند خون می شود. بیشتر غذای مصرفی در جهت         استفاده در راه تولید انرژی در بدن تبدیل به گلوکز ( قند) می شود.انسولین هورمونی است که جهت تبدیل قند و سایر غذاها به انرژی و کمک به گلوکز جهت ورود به سلول های بدن مورد نیاز می باشد.

        چند نوع دیابت داریم:

meymanat 

   این بیماری دارای دو نوع اصلی می باشد نوع 1 و 2، نوع 2 شایع تر است و بیشتر افرادی که دیابت دارند مبتلا به این نوع هستند و بیشتر در افراد سالمند و چاق  رخ می دهد. (مقاومت به انسولین)

 نوع 1 یا نوع جوانان اغلب در مراحل اولیه زندگی آغاز می شود و سبب عدم توانایی بدن فرد در تولید انسولین می شود و افراد مبتلا به این حالت جهت تنظیم قند خون باید روزانه انسولین مصرف کنند.

 افراد در معرض خطر:

دیابت در حال افزایش می باشد علت این امر چاقی، عدم فعالیت جسمانی و بالا رفتن میانگین سنی می باشد بروز دیابت در افراد جوان تر هم در حالت هشدار دهنده ای قرار دارد.

کنترل دیابت:

دیابت یک عامل خطر زای ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی می باشد این بدان معنی است که دیابت به اندازه استعمال سیگار، افزایش کلسترول، فشار خون بالا و عدم فعالیت جسمانی و چاقی وقتی بیش از آن خطرناک است.

1-    عدم مصرف سیگار و الکل

2-    ورزش

3-     کنترل وزن و رعایت رژیم غذایی کم کلسترول

4-     کنترل فشار خون (در افراد دیابتی فشار خون زیر 80/130باشد.

5-     ارزیابی دوره ای سلامت کبد، چشم، پا و ...

6-     کنترل منظم قند خون طبق نظر پزشک معالج در همه بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 و2 باید هر سه ماه تست HBA1Cرا انجام دهند. افراد مبتلا به دیابت باید میزان این فاکتور را زیر 7% نگه دارند.

diabet1

نیمی از افراد مبتلا به دیابت از بیماری خود بی خبر هستند.

دیابت یک بیماری پر هزینه است با تشخیص زود هنگام و کنترل آن متحمل هزینه گزاف نشوید.

قند خون هدف برای دیابتی ها به طور معمول:

1-قند خون ناشتا کمتر از 40 قابل قبول است

2-قند خون 2-3 ساعت بعد از غذا کمتر از 160 قابل قبولولی توجه داشته باشید که میزان مناسب توسط پزشک معالج تعیین می شود.در افراد باردار و سالمند و دیابت مزمن این میزان متغیر است.تمام افراد مبتلا به دیابت باید دفترچه ای برای ثبت میزان قند خون روزانه داشته باشند که زمان و تاریخ و میزان قند و میزان را ثبت کنند.

علائم کاهش قند خون:

احساس لرز

خستگی

گرسنگی

تعریق سرد

ضعف

گیجی

 diabet2

 meymanat

                                           

  بیمارستان روانپزشکی میمنت

دیابت

دفتر پرستاری بیمارستان میمنت

کد: 01-01-PM

تهیه و تنظیم آبان 95

ویرایش و بازنگری آبان 96

آدرس: تهران، انتهای اتوبان یادگار امام به سمت جنوب بعد از پل آزادی، اول کنار گذر یادگار امام، بیمارستان میمنت