بیمارستان روانپزشکی میمنت

 لیتیوم  :

 لیتیوم که یونی یک ظرفیتی است برای درمان مانیا (شیدائی) و پیشگیری از بروز حمله ها و اختلال دو قطبی تجویز می شود .

پس از 5 الی 7  روز مصرف منظم غلظت آن به تعادل میرسد .

 موارد مصرف :

لیتوم تقریبا در 80% بیماران دچار اختلال دو قطبی سبب کنترل مانیا حاد (شیدائی) و پیشگیری از عود آن می شود . اثرات ضد مانیک آن 1-3 هفته ظاهر میشود .

تقویت در مان لیتوم با والپروات سدیم و کارباماز پین معمولا به خوبی تحمل میشود. لیتوم در پیشگیری از مانیا موثر تر از افسردگی است

 

   استرس و روش های کاهش استرس

استرس در روانشناسی به معنای فشار و نیرو است و هر محرکی که در انسان ایجاد تنش کند استرس زا یا عامل تنیدگی نامیده میشود. استرس یک فشار روانی و احساسی بیش از حد تحمل فرد است . ممکن است عاملی برای فردی ایجاد استرس کند ولی فرد دیگری آن فشار را به راحتی تحمل نماید .

استرس میتواند روی رفتار ، عملکرد ارگان های داخلی و حتی بر چهره و زیبایی افراد تاثیر بگذارد. نقل مکان به شهر جدید، ازدواج ، بیماریهای مهم، مرگ نزدیکان و.... از عوامل مهم استرس زا هستند. حوادث شادی آور نیز می تواند حتی به اندازه اتفاقات ناراحت کننده استرس زا باشند.

 

  چگونه میتوانیم شیوه زندگی سالمتری داشته باشیم:

 بیماری های قلبی و عروقی، عامل شماره یک مرگ انسانها در بعضي جوامع هستند، روزانه افراد بسیاری به دلیل ابتلا به این بیماری ها می میرند. ضمن اینکه افراد زیادی نیز با این بیماری ها زندگی می کنند. بسیاری از این افراد، دوران پس از سکته مغزی یا حمله قلبی را سپری می کنند. ضروری است افراد در معرض خطر به منظور کاهش میزان خطر ابتلای خود، مراقبتهای لازم و تغییرات ضروری را انجام دهند. شما اقدامات زیادی را در جهت سلامت قلبی خود میتوانید انجام دهید. حتی اگر قبلا تجربه بدی نیز داشته باشید.

ديابت بيماري شايعي است و هنگامي رخ مي دهد كه پانكراس به اندازه كافي انسولين ترشح نمي كند يا بدن انسولين توليد شده را به درستي مورد استفاده قرار نمي دهد.هنگامي كه سطح قند خون افزايش مي يابد،انسولين ترشح مي شود و بدن را قادر مي سازد كه قند خون را يا مصرف كند يا ذخيره سازد.بدون انسولين ،سطح قند خون بالا مي رود و در طول زمان مي تواندتخريب جدي ايجاد كند. 

     چند نوع دیابت داریم:

    این بیماری دارای دو نوع اصلی می باشد نوع 1 و 2، نوع 2 شایع تر است و بیشتر افرادی که دیابت دارند مبتلا به این نوع هستند و بیشتر در افراد سالمند و چاق  رخ می دهد. (مقاومت به انسولین)

 

 سرطان چیست  :

سرطان رشد غیر طبیعی و خارج از کنترل سلولها است كه به سرعت و بدون نظم رشد و تکثیر مي یابند . تغییر در عادات غذایی مردم گسترش شهر نشینی و افزایش مصرف غذاهای آماده موجب افزایش بروز سرطانها شده است .توجه به نکات ذیل ما را از ابتلا به بسیاری زا سرطانها مصون خواهد. داشت .

1-      از مصرف دخانیات پرهیز کنید

سرطان ریه که سرطان نسبتا شایعی بوده و درمان آن نیز مشکل است رابطه بسیار نزدیکی با مصرف دخانیات دارد .کسانی که دخانیات استعمال نمی کنند به میزان بسیار کمتری نسبت به معتادین دخانیات به سرطان ریه دچار می شوند . سرطانهای دیگری هم هستند که ارتباط آنعا با استعمال دخانیات به اثبات رسیده است .از آن جمله می توان سرطانهای دهانه گلو ،حنجره ، مری ، مثانه و پانکراس را نام برد درمان این سرطان هم به نوبه خود مشکل و گاه غیر ممکن است .بهتر است که هرکز سیگار نکشید ، اگر به استعمال دخانیات اعتیاد دارید هم اکنون آن را قطع کنید .بدن شما میتواند بعد از قطع سیگار ، کم کم صدمات ایجاد شده را ترمیم نماید به شرط آنکه به مرحله بحرانی نرسیده باشد به خاطر داشته باشید دود ناشی از استعمال دخانیات برای اطرافیان شما بسیا رخطرناک است ینابراین سعی کنید از استعمال دخانیات و تنفس دود سیگار دیگران دوری و اجتناب کنید .

 

          دیابت چیست?

      در فرد مبتلا به دیابت (بیماری قند خون) بدن به اندازه کافی انسولین نمی سازد و یا اینکه نمی تواند از انسولین به صورت مناسب استفاده کند.این امر سبب افزایش قند خون می شود. بیشتر غذای مصرفی در جهت         استفاده در راه تولید انرژی در بدن تبدیل به گلوکز ( قند) می شود.انسولین هورمونی است که جهت تبدیل قند و سایر غذاها به انرژی و کمک به گلوکز جهت ورود به سلول های بدن مورد نیاز می باشد.

        چند نوع دیابت داریم:

خانواده و اقوام بیمار اغلب با مقاومت بیمار نسبت به مصرف دارو و مشارکت در سایر اقدامات درمانی مواجه میشوند . ممکن است عدم همکاری بیمار به خشم و سرگشتگی خانواده منجر شود در چنین وضعیتی ، قدم اول تامل و تفکردر این باره است که چرا چنین رفتاری از بیمار سر می زند .

دلایل مقاومت نسبت به مصرف دارو :

  • ·او نمیخواهد بیماری خود را قبول کند ، مشابه اولین عکس العمل انسان در مقابل هر چیز نا خوشایندی مثل مرگ یک عزیز ، وجود بیماری را انکار میکند . او از داغ ننگی که جامعه به بیمار روانی میزند بسیار آزرده است و آینده را درد آلود می بیند .
  • ·خوردن دارو به معنای پذیرش بیماری و درمان برای مدتی طولانی است .
  • ·اثرات جانبی داروهای ناراحت کننده

 کنترل خشم

آموزش سلامت

خشم :

خشم احساسی است که به صورت جسمانی و احساسی ابراز می شود و واکنش طبیعی انسان است هنگامی که دچار ناکامی میشود.خشم میتواند از احساس خفیف ناخوشایند شروع شده  و تایک احساس شدید عصبانیت را در برگیرد .با اینکه خشم یک احساس طبیعی و لازم است ، ولی وقتی شدت آن خیلی زیاد باشد ، یا مکرراً اتفاق بیفتد ، و یا نحوه ابراز خشم توسط فرد مناسب نباشد ، میتواند مشکل ساز باشد .

پرخاشگری  :

پرخاشگری یکی از شیوه های نا مناسب ابراز خشم و عصبانیت است.رفتاری که موجب  آسیب به خود، آسیب به دیگران و یا اشیامیشود .این آسیب به دیگران میتواند بدنی مانند کتک زدن ، لگد زدن  و گاز گرفتن ، یا لفظی مانند ناسزا گویی و فریاد زدن و یا حقوقی مانند به زور گرفتن چیزی باشد .

بیماری فشار خون بالا چه نوع بیماری است ؟

بیماری فشار خون بالا بیماری مزمن شایعی است که در آن مقدار  فشار خود در حد طبیعی بالاتر می رود و منجر به آسیب اندام های حیاتی مانند مغز ، قلب ، کلیه و چشم میشود .

بیشتر اوقات این بیماری علامت ندارد به همین علت است که فشار خون اغلب به عنوان قاتل خاموش شناخته می شود .

 سه راهنما برای شیوه زندگی سالم

شیوه زندگی سالم برای حفظ فشار خون طبیعی و سالم تاثیر مستقیم دارد .